Magia Światła Łukasiewicza - etap II
PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Nazwa beneficjenta: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”
Nazwa programu: Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja nauki
Nazwa projektu: Magia Światła Łukasiewicza – etap II
Nr umowy dotacyjnej: POPUL/SN/0342/2023/01
Wartość projektu: 448 118,55 zł
Kwota dofinansowania: 268 835,08 zł
Okres realizacji: 01.12.2023 – 30.11.2025
Projekt realizowany jest przez:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”
Głównym celem projektu jest popularyzacja nauki i pracy naukowca wśród grup docelowych projektu tj. dzieci i młodzieży.
Pierwszą z inicjatyw projektu są warsztaty chemiczne skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z województw opolskiego i śląskiego. Warsztaty mają dwa główne cele. Pierwszym z nich jest popularyzacja nauki i ułatwienie zrozumienia jednej z najistotniejszych nauk przyrodniczych – chemii, a drugim zapoznanie uczestników projektu z postacią niezwykłego wynalazcy i odkrywcy, Ignacego Łukasiewicza oraz jego wkładem w rozwój polskiej nauki.
Warsztaty to seria pokazów chemicznych o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym w oryginalnej, autorskiej konwencji, które odbywać się będą w 8 placówkach oświatowych w latach 2024-2025, a szacowana liczba uczestników projektu wyniesie 400 osób.
Drugą z inicjatyw projektu są 4 pikniki naukowe zorganizowane na terenie instytutu Łukasiewicz-ICSO ”Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu w 2024 i 2025 roku. Pikniki skierowane są do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, jako kolejna forma popularyzująca dziedziny nauki takie jak chemia, fizyka, farmacja, czy biotechnologia. Popularyzacja odbywać się będzie za pośrednictwem plenerowych warsztatów z Ignacym Łukasiewiczem (farmacja, petrochemia, światło, manufaktura kosmetyczna), Marią Skłodowską-Curie (teoria promieniotwórczości, fluorescencja, chemiluminescencja) i naukowcami-animatorami Łukasiewicz- ICSO ”Blachownia” (kuchnia MOLekularna). Do dyspozycji dzieci oddamy również mobilny park nauki, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z ciekawostkami z zakresu fizyki i chemii, a także samodzielnie uruchomić w pełni interaktywne urządzenia.
Celem trzeciej z inicjatyw projektu jest popularyzacja pracy naukowców-chemików poprzez wizyty studyjne w topowej jednostce badawczej w Polsce. Zaplanowano organizację 6 edycji wizyt studyjnych dla klas kierunków chemicznych i pokrewnych szkół ponadpodstawowych z woj. opolskiego i śląskiego. W programie: wykład motywacyjny: Dlaczego warto zostać naukowcem?- omówienie m.in. programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego takich jak Doktorat Wdrożeniowy, programów mobilnościowych UE, przedsięwzięć akceleracyjnych i strat-upowych proponowanych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz: Program dla Olimpijczyków, Akcelerator Łukasiewicza itp. Ponadto, młodych adeptów chemii zabierzemy na wycieczkę po Łukasiewicz-ICSO "Blachownia" wraz z wizytami w laboratoriach i halach technologicznych Grup Badawczych działających w Instytucie.
W toku realizacji projektu przygotujemy i opublikujemy w otwartym dostępie on-line min.10 filmów edukacyjnych z prostymi doświadczeniami chemicznymi do powtórzenia w domu, przedszkolu lub szkole.
Kontakt
mgr inż. Magdalena Tomaka – kierownik projektu
tel.: +48 77 487 36 41
kom.: +48 600 057 817
e-mail: magdalena.tomaka@icso.lukasiewicz.gov.pl
mgr inż. Magdalena Krowicka - opiekun finansowy projektu
tel. +48 77 487 31 60
kom.: +48 721 413 712
e-mail: magdalena.krowicka@icso.lukasiewicz.gov.pl