Kto ty jesteś? – chemik mały, jaki znak twój? – fartuch biały
PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Nazwa beneficjenta: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”
Nazwa programu: Kto Ty jesteś? – Polak mały.
Nazwa projektu: Kto ty jesteś? – chemik mały, jaki znak twój? – fartuch biały
Nr umowy dotacyjnej: MEN/2024/DK/2311
Wartość projektu: 202 114,00 zł
Kwota dofinansowania: 202 114,00 zł
Okres realizacji: 20.09.2024 – 31.12.2024
Projekt realizowany jest przez:
• Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”
Cel projektu
Celem warsztatów jest pokazanie dzieciom różnorodności ścieżek kariery chemika i możliwości zastosowania chemii w różnych branżach. Dzięki temu dzieci będą mogły lepiej zrozumieć, jakie umiejętności są potrzebne w różnych zawodach i jak mogą rozwijać swoje własne zdolności i zainteresowania w przyszłości.
W ramach projektu Wnioskodawca stworzy 4 przestrzenie do eksperymentowania (laboratoria): dla detektywa, elektryka, lodowego magika oraz kucharza.
Detektywistyczne Laboratorium to miejsce, które przeniesie dzieci w świat śledztw i zagadek kryminalistycznych. Zamienią się one w poszukiwaczy ukrytych śladów poznając możliwości zastosowania światła w innym niż widzialne zakresie – ultrafiolecie. Pędzelkami będą nanosić proszek detektywistyczny na powierzchnie a następnie, za pomocą lup i specjalnych lamp UV, będą odkrywać ukryte ślady i oznaczenia, ucząc się technik śledczych. Używając znikającego papieru szpiegowskiego i długopisów ze znikającym tuszem będą pisać i malować tajne wiadomości, które później zostaną odkryte za pomocą odpowiednich narzędzi. Dodatkowo, dzieci będą analizować i porównywać odciski palców za pomocą zestawu do daktyloskopii. Dzieci będą wykonać odlewy śladów butów za pomocą masy wyciskowej alginatowej i gipsu ceramicznego, co pokaże im, jak detektywi i naukowcy dokumentują i analizują ślady na miejscach zbrodni. Każdy uczestnik zabierze własnoręcznie wykonany odlew, co dodatkowo wzbogaci ich doświadczenie edukacyjne.
Lodowe Laboratorium to miejsce, gdzie dzieci mogą odkrywać i uczyć się o tajnikach kriogeniki poprzez eksperymenty i zabawę. W laboratorium wszystko kręci się wokół lodu, mrozu i ekstremalnie niskich temperatur. Dzieci zobaczą jak kwiaty i owoce zamieniają się w kruche lodowe figury, kiedy zanurzą je w ciekłym azocie. W tej strefie nauczą się, jak gazy kurczą się i rozszerzają w ekstremalnych temperaturach, nadmuchując i kurcząc balony przy użyciu ciekłego azotu. Dodając kawałki suchego lodu do kolorowych roztworów stworzą gęstą, zimną mgłę, która spływa po stole jak magiczny eliksir. Ponadto pies Chemcio dostarczy do skosztowania smocze chrupki. Poprzez interaktywne i angażujące eksperymenty dzieci poznają podstawowe zasady fizyki i chemii w praktyce. Każde dziecko otrzyma odblask w kształcie śnieżynki, jako niezwykle ważny element bezpieczeństwa w życiu codziennym.
Kuchenne laboratorium w tym kolorowym miejscu, przeprowadzimy fascynujące doświadczenia, które sprawią, że dzieci poczują się jak prawdziwi naukowcy. Dzięki prostym i bezpiecznym eksperymentom, mali towarzysze będą mogli odkrywać tajemnice chemii, korzystając ze składników dostępnych w każdej kuchni. Każde dziecko stanie się małym odkrywcą, zachęcane do samodzielnego eksperymentowania pod czujnym okiem naszych chemików-kucharzy, gotowych do pomocy i nadzorujących każde dziecko, zapewniając bezpieczeństwo i tłumacząc zasady każdego eksperymentu. Na jednym z eksperymentalnych stanowisk, dzieci będą mogły stworzyć swoje własne owocowe żelki, na innym nauczą się, jak napompować balonik bez użycia pompki, czy stworzyć własnego pianowego potwora. Kuchenne laboratorium dla przedszkolaków to miejsce, które łączy naukę z zabawą, stymuluje ciekawość i rozwija umiejętności praktyczne.
Elektryczne Laboratorium to miejsce pełne iskrzących eksperymentów i świetlnych widowisk. Mali odkrywcy poznają tajemnice prądu, napięcia i światła. Dowiedzą się, jakie wynalazki zmieniły świat i kto za nimi stoi. Pokazy wprowadzą dzieci w magiczny świat elektryczności. Zobaczymy, jak lampa plazmowa i cewka Tesli zamieniają prąd i napięcie w spektakularne widowisko, gdzie główną rolę grają iskry i dźwięk. W naszym laboratorium uda się zamknąć elektryczne węże w szklanej kuli. Dzieci pod okiem opiekunów, stworzą własne źródło prądu z ogórków. Ponadto dzieci przeniosą się w fascynujący świat światła! Poznają historię oświetlenia - od pochodni, przez lampy naftowe, aż po nowoczesne źródła światła. Dowiedzą się, jak wykorzystać światło do zabawy, np. w lampie lawie czy wyświetlaczu widmowym, i zobaczą, jak powstaje tęcza. Dzieci poznają różne źródła światła - od zwykłych żarówek, przez diody LED i świetlówki, aż po lasery. Całość zakończy widowiskowa burza w probówce.
Dzieci otrzymają Dziennik Odkrywcy, w którym będą wklejały naklejki po przejściu przez poszczególne laboratoria, co dodatkowo zmotywuje je do aktywnego udziału w zajęciach. W dzienniku znajdą również konspekty 5 eksperymentów przedstawione w sposób obrazkowy i przystępny dla wskazanej grupy wiekowej, łatwe do zrozumienia i powtórzenia w domu pod opieką rodziców oraz liczne kolorowanki i logiczne zagadki nawiązujące do tematyki warsztatów, jako ich kontynuacje i umożliwienie w przyjemny sposób utrwalenie zdobytej wiedzy.
Projekt jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-7 lat i obejmie 500 beneficjentów z 10 jednostek oświatowych, każde z warsztatów będzie trwało 3h.
Osoby do kontaktu
mgr inż. Magdalena Tomaka – kierownik projektu
tel.: +48 77 487 36 41
kom.: +48 600 057 817
e-mail: magdalena.tomaka@icso.lukasiewicz.gov.pl
mgr inż. Magdalena Krowicka – opiekun finansowy projektu
tel. +48 77 487 31 60
kom.: +48 721 413 712
e-mail: magdalena.krowicka@icso.lukasiewicz.gov.pl