Instytut aktywnie uczestniczył i uczestniczy również w innych typach projektów takich jak:

  • Projekty rozwojowe
  • Programy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Inicjatywa Technologiczna I, Patent Plus)
  • Projekty Badawcze Zamawiane

Projekty realizowane w ramach przedsięwzięcia „INITECH" zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie przedsięwzięcia "IniTech" (Dz. U. Nr 52, poz. 424).
z dn. 10 marca 2009 r. 

 

  1. "Komercjalizacja technologii wytwarzania i stosowania nanokompozytów polimerowych na osnowie poliolefin"


    Projekt rozpoczęty w roku 2010 we współpracy z Global Colors Polska S.A. w Kędzierzynie - Koźlu oraz Instytutem Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznastwa Elektrotechnicznego we Wrocławiu. Planowane zakończenie - 2013r.

    Projekt składa się z fazy badawczej, której celem jest opracowanie receptur i technologii wytwarzania koncentratów nanonapełniaczy w matrycy pololefinowej, przeznaczonych do stosowania przez przetwórców tworzyw sztucznych w celu produkcji finalnych wyrobów rynkowych oraz z fazy przygotowań do wdrożenia.

  2. "Opracowanie nowoczesnej technologii wytwarzania małocząsteczkowych żywic epoksydowych"


    Projekt rozpoczęty w roku 2010 we współpracy z Zakładami Chemicznymi „Organika Sarzyna" S.A w Nowej Sarzynie. Planowane zakończenie - 2013r.

    Projekt składa się z fazy badawczej, której celem jest opracowanie, w postaci założeń technologicznych, nowoczesnej technologii wytwarzania małocząsteczkowych żywic epoksydowych, opartej na bis fenolu A i epichlorohydrynie, konkurencyjnej pod względem jakości produktu, ekonomiki procesu i ekologii, w odniesieniu do czołowych producentów na światowym rynku żywic oraz z fazy przygotowań do wdrożenia.

Projekt realizowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Patent Plus - wsparcie patentowania wynalazków"

 

  1. "Zgłoszenie w Urzędzie Patentowym RP oraz wsparcie komercjalizacji dla wynalazków dotyczących zasadowych cieczy jonowych oraz sposobu ich otrzymywania".


    Realizację projektu rozpoczęto w 2011r.
    W ramach projektu opracowano nowe typy zasadowych cieczy jonowych otrzymywane na bazie cyklicznych pochodnych guanidyny oraz amidyny, mogących znaleźć zastosowanie w szeregu reakcji katalizowanych zasadami.

    Wśród korzyści z zastosowania nowych katalizatorów można wymienić:
    1. niskie temperatury procesów transestryfikacji, z reguły nie przekraczające 100 stopni Celsjusza
    2. odporność na działanie wysokich temperatur
    3. krótki czas reakcji
    4. wysoka wydajność produktu końcowego (>90%)
    5. jasna barwa produktu końcowego (<20mgJ/100ml), nie wymagająca dodatkowego oczyszczania
    6. doskonała rozpuszczalność w wodzie, a ich regeneracja nie sprawia większych problemów technicznych
    7. sposób otrzymywania nowych katalizatorów nie wymaga stosowania specjalnych rozwiązań aparaturowych i technologicznych, mogą być wytwarzane w standardowo wyposażonym laboratorium chemicznym.

Otrzymane ciecze jonowe są potencjalnymi katalizatorami w szeregu reakcji wykorzystujących zasadowe katalizatory (kondensacja aldolowa, sprzęganie Suzuki, addycja Michaela, Hecka, Knoevenagela itp).