Projekt:"Utworzenie Laboratorium Procesów Syntezy Nowoczesnych i Ekologicznych Środków Pomocniczych dla różnych gałęzi przemysłu na terenie Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”"
"Inwestujemy w Twoją przyszłość"
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa 1 Wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu
Działanie 1.3 Innowacje, badania, rozwój technologiczny
Poddziałanie 1.3.1. Wsparcie sektora B+R oraz innowacji na rzecz przedsiębiorstw
Instytucja Zarządzająca: Zarząd Województwa Opolskiego
Departament Koordynacji Programów Operacyjnych
Nazwa beneficjenta: Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia"
Nr umowy o dofinansowanie: RPOP.01.03.01-16-008/10-00
Wartość projektu: 1 412 505,35 zł
Kwota dofinansowania: 567 626,01 zł
Rozpoczęcie rzeczowej realizacji projektu: 2010.08.23
Zakończenie realizacji projektu: 2010.12.30
Głównym celem projektu było rozszerzenie możliwości badawczych Instytutu poprzez utworzenie specjalistycznego laboratorium procesów syntezy nowoczesnych i ekologicznych środków pomocniczych dla przemysłu oraz wyposażenie go w sprzęt laboratoryjny niezbędny do prowadzenia procesów utleniania surowców naturalnych, tj. olejów roślinnych, w celu uzyskania szeregu środków pomocniczych.
Przedmiotem projektu było utworzenie laboratorium procesów syntezy nowoczesnych i ekologicznych środków pomocniczych na bazie surowców odnawialnych, na terenie ICSO „Blachownia". Laboratorium to zostało umiejscowione w jednym z budynków Instytutu. Istniejące pomieszczenie zostało zmodernizowanie w celu umożliwienia prowadzenia badań w skali laboratoryjnej i półtechnicznej. Część laboratoryjna - 3 pomieszczenia badawcze - została wyposażona w aparaturę badawczą - kalorymetr reakcyjny wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem oraz aparat do pomiarów wielkości cząstek, masy cząsteczkowej i potencjału „zeta" cząstek i molekuł zdyspergowanych w roztworze. Część przeznaczona do prowadzenia prac badawczych w skali półtechnicznej została dostosowana do tej skali. W omawianym laboratorium prowadzone są badania nad modyfikacją surowców odnawialnych, optymalizacją procesów chemicznych oraz efektywnym wykorzystaniem tychże surowców znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, głównie w przemyśle spożywczym, ale również papierniczym, mechanicznym czy skrawalniczym.
Osoba do kontaktu:
Jagoda Skotnicka-Pawlik
tel.: 77 487 33 71
fax: 77 487 32 41