Projekt: "Technologia otrzymywania bioglikolu propylenowego o jakości farmaceutycznej"
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO
w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020
Działanie 1.2: Sektorowe Programy B+R
Instytucja wdrażająca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Nazwa beneficjenta: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia"
Nr umowy o dofinansowanie: POIR.01.02.00-00-0041/17
Wartość projektu: 6 412 126,23 zł
Kwota dofinansowania: 4 068 185,76 zł
Okres realizacji: 01.01.2018 - 31.12.2020
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania bioglikolu propylenowego o czystości farmaceutycznej z odpadowego produktu przemysłu biopaliw, jakim jest gliceryna. Projekt zakłada downstreaming produktowy, gdzie produkt odpadowy jest przetwarzany do cennych produktów, w tym przypadku do glikolu propylenowego o czystości farmaceutycznej, który może być stosowany zarówno w produktach kosmetycznych, ochrony osobistej jak również do celów spożywczych.
Projekt zakłada opracowanie nowej metody bazującej na opracowanym w Łukasiewicz - ICSO "Blachownia", dedykowanym do tego procesu katalizatorze heterogenicznym. Obecnie glikol propylenowy produkowany jest z produktów pochodzenia petrochemicznego, gdzie najpierw propylen jest przekształcany w tlenek propylenu, a następnie uwadniany do glikolu propylenowego. Opracowana w Łukasiewicz - ICSO "Blachownia" technologia jest metodą jednoetapową, gdzie w reaktorze następuje bezpośrednia, dwuetapowa hydrogenoliza gliceryny do glikolu propylenowego z wysoką wydajnością i selektywnością, a następnie produkt uwodornienia jest oddzielany od katalizatora i oczyszczany metodami destylacyjnymi.
Nowa technologia bazuje na założeniach opatentowanej przez Łukasiewicz - ICSO "Blachownia" technologii wytwarzania glikolu propylenowego o czystości technicznej.
Rezultatem projektu jest prezentacja i wykonanie demonstracyjnych partii produktu w skali pilotażowej z wykorzystaniem ulepszonej, zmodyfikowanej ćwierćtechnicznej instalacji uwodornień. Uzyskane wyniki badań będą potwierdzeniem wyników uzyskanych w skali laboratoryjnej i pozwolą na minimalizację ryzyka inwestycyjnego przez potencjalnych klientów. Opracowana technologia stanie się własnością ICSO, gdzie prawa do technologii będą sprzedawane na podstawie licencji.
Osoby do kontaktu:
mgr inż. Jan Wójcik
tel. 77 4873453
faks 77 4873060
e-mail: jan.wojcik(at)icso.lukasiewicz.gov.pl
mgr Magdalena Krowicka
tel. 77 4873160
faks 77 4873260
e-mail: magdalena.krowicka(at)icso.lukasiewicz.gov.pl