Projekt: „Funkcjonalne i bezpieczne w stosowaniu naturalne kosmetyki do higieny wytwarzane na bazie materiału odpadowego (wytłoków) z polskich winnic”
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027
Priorytet 2: Środowisko sprzyjające innowacjom
Działanie: FENG.02.07 Proof of Concept
Instytucja pośrednicząca w ramach Projektu 2 FENG: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Nazwa beneficjenta: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”
Partner przemysłowy w projekcie: Onlybio.Life Spółka Akcyjna
Nr projektu: FENG.02.07-IP-05-0439/23
Wartość projektu: 696 158,40 zł
Kwota dofinansowania: 696 158,40 zł
Okres realizacji: 01.09.2024 - 31.08.2025
Cel projektu
Przedmiotem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania kosmetyków do higieny, z zastosowaniem wytłoków winogronowych, stanowiących materiał odpadowy powstający podczas produkcji wina. Projekt ma na celu weryfikację postawionej hipotezy badawczej dotyczącej możliwości wykorzystania opracowanego procesu Chemicznej Ekstrakcji Pożyczkowej do wytworzenia innowacyjnych kosmetyków, bogatych w bioaktywne związki pozyskane z materiału odpadowego z upraw winorośli. Efekty projektu wpisują się w aktualne oczekiwania i wymagania konsumentów pod kątem zapotrzebowania na funkcjonalne i bezpieczne dla ludzi i środowiska kosmetyki.
Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu
W ramach Projektu zostanie opracowana technologia wytworzenia kosmetyków, które będą zawierały w składzie surowce naturalne oraz bioaktywne związki pozyskane z wytłoków z winogron uzyskanych z produkcji wina.
Projekt będzie realizowany według koncepcji opracowanej przez prof. dr hab. inż. Tomasza Wasilewskiego i dr Zofię Hordyjewicz-Baran.
W badaniach zostanie wykorzystane innowacyjne podejście do produkcji kosmetyków. W tradycyjnych rozwiązaniach ekstrakty dodawane są w trakcie głównego procesu produkcji masy kosmetycznej. W proponowanym rozwiązaniu proces ekstrakcji jest jednym z etapów wytwarzania kosmetyku, a medium ekstrakcyjne stanowi wodny roztwór związków chemicznych będących składnikami docelowego kosmetyku. Proponowana metoda wytwarzania kosmetyków zawiera kluczowy etap określany jako "chemiczna ekstrakcja pożyczkowa" (ang. Loan Chemical Extraction, LCE), zdefiniowana jako "ekstrakcja z wykorzystaniem składników zapożyczonych z produktu końcowego". Dzięki takiej pragmatyce, wyeliminowana jest konieczność dodatkowego oczyszczania uzyskanego ekstraktu.
Projekt będzie realizowany w formule skutecznej współpracy jednostki naukowej Łukasiewicz-ICSO ”Blachownia” z Przedsiębiorstwem zainteresowanym wdrożeniem wyników badań w działalności własnej – firmą Onlybio.life S.A. z Bydgoszczy, jedną z najszybciej rozwijających się firm w branży kosmetyków naturalnych w Polsce. Jest to innowacyjna firma kosmetyczna, mająca silną pozycję w branży kosmetycznej. Misją Firmy jest tworzenie kosmetyków, które są jednocześnie skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i środowiska przez co firma deklaruje wykorzystanie w swoich produktach wyłącznie naturalnych składników, pochodzące z upraw ekologicznych lub z recyklingu.
Współpracę z firmą zapoczątkował prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski, który współtworzył kosmetyki obecne na rynku, przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora ds. B+R i zna profil działalności oraz potrzeby firmy.
Prace w projekcie są efektem intensywnie rozwijanego w Instytucie obszaru naukowo-badawczego związanego z kosmetykami i detergentami. Inicjatorem tych działań jest prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski. Wspólnie z dr Zofią Hordyjewicz-Baran, Liderem Grupy Badawczej Analityka, realizują prace naukowe nad nowymi technologiami prowadzącymi finalnie do niezwykle interesujących rozwiązań w zakresie kosmetyków i detergentów.
Dotychczasowe prace Zespołu przyniosły efekty w postaci otrzymania w skali laboratoryjnej pełnowartościowych innowacyjnych kosmetyków. Efektem prac były zgłoszenia patentowe, które stanowią background IP Projektu. Prace przewidziane w przedmiotowym Projekcie stanowią swoistego rodzaju łącznik pomiędzy fazą prac laboratoryjnych a ich komercjalizacją.
Grupy docelowe
Potencjalnymi odbiorcami wyników Projektu mogą być firmy kosmetyczne w Polsce i za granicą, które poszukują innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających tworzenie wysokiej jakości produktów kosmetycznych opartych na wiedzy. Jednakże, odbiorcą bezpośrednio zainteresowanym wynikami Projektu (zgodnie z zawartym Listem intencyjnym) jest firma Onlybio.life S.A.
Wytłoki winogronowe do badań pochodzą z Winnicy Rodzinnej Cwielong-Olszewski, założonej w 2013 roku przez miłośników wina, zlokalizowanej w Balcarzowicach, na pograniczu Opolszczyzny i Śląska. Wina produkowane przez tę Winnicę zdobyły liczne nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach. Winnica aktywnie angażuje się w promowanie enoturystyki oraz winiarstwa, a także jest bardzo otwarta na współpracę naukowo-badawczą z Instytutem.
Skład osobowy
prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski – współtwórca wyników będących podstawą realizacji Projektu (background IP). Odpowiedzialny za koncepcję i realizację prac B+R związanych z opracowaniem formulacji i technologii wytwarzania kosmetyków i ocenę przebiegu procesu technologicznego. Odpowiedzialny za współpracę z Przedsiębiorcą oraz nadzór merytoryczny przygotowania dokumentacji do wdrożenia.
dr Zofia Hordyjewicz-Baran – główny wykonawca. Współtwórca wyników będących podstawą realizacji Projektu (background IP). Odpowiedzialna za optymalizację procesu LCE oraz przeprowadzenie badań fizykochemicznych oraz użytkowych modelowych kosmetyków. Odpowiedzialna za weryfikację rezultatów poszczególnych etapów oraz sporządzanie raportów diagnostycznych
dr Ewa Dresler - odpowiedzialna za kontrolę procesów ekstrakcji w odniesieniu do uzyskiwanych wyników badań wytwarzania produktów.
dr Ewa Sabura - odpowiedzialna za ocenę bioaktywności otrzymanych ekstraktów do wytworzenia kosmetyków.
dr Sławomir Napiórkowski - odpowiedzialny za przygotowanie wytłoków winogronowych do wytworzenia ekstraktów do procesu LCE.
dr Hanna Studnik - odpowiedzialna za kontrolę stabilności biologicznej otrzymanych ekstraktów do wytworzenia kosmetyków.
mgr Joanna Fleszer - odpowiedzialna za wykonanie badań związanych z wytworzeniem kosmetyków.
mgr inż. Paulina Wnuk - odpowiedzialna za realizację prac związanych z przygotowaniem formulacji i technologii wytwarzania kosmetyków.
mgr inż. Izabela Bonk-Barbara – odpowiedzialna za ocenę parametrów jakościowych wytworzonych produktów.
mgr inż. Magdalena Zarębska oraz mgr inż. Katarzyna Malorna – odpowiedzialne za analizę profili chemicznych ekstraktów techniką LC-MS/MS oraz parametrów koloru ekstraktów i kosmetyków.
mgr inż. Barbara Krzysiak-Warzała – odpowiedzialna za tworzenie dokumentacji dla procesu technologicznego wytworzonych produktów, sporządzanie raportów. Odpowiedzialna za ocenę parametrów jakościowych wytworzonych produktów.
Kontakt
prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski – opiekun naukowy
e-mail: tomasz.wasilewski@icso.lukasiewicz.gov.pl
dr Zofia Hordyjewicz-Baran – główny wykonawca
tel. +48 77 487 31 12
e-mail: zofia.hordyjewicz@icso.lukasiewicz.gov.pl
Iwona Piebiak – opiekun administracyjno-księgowy
tel. + 48 77 487 31 03
fax +48 77 487 32 60
e-mail: iwona.piebiak@icso.lukasiewicz.gov.pl