Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" (Łukasiewicz - ICSO "Blachownia") jest jednostką badawczą sektora chemii organicznej. Od 1952r. Instytut jest sprawdzonym partnerem krajowych i zagranicznych kontrahentów w zakresie opracowywania, wdrażania i doskonalenia technologii chemicznych, produkcji oraz sprzedaży produktów branżowych. Prowadzi badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk chemicznych. Wdraża wyniki badań do praktyki przemysłowej oraz wykonuje badania i analizy chemiczne. Potwierdzeniem kompetencji Instytutu są liczne publikacje, patenty i wdrożenia, a także posiadany Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej nr 29/2021/DPL.
Osiągnięcia Instytutu*
- 895 technologii wdrożonych do przemysłu
- 1730 uzyskanych patentów, w tym 59 za granicą
- 2199 prac opublikowanych w kraju i za granicą
- 1945 zaprezentowanych referatów, komunikatów i posterów
- 14 zawartych kontraktów na sprzedaż technologii za granicę
* stan na 31.12.2022 r.
Dysponujemy nowoczesną aparaturą pomiarowo-badawczą, co pozwala nam kompleksowo świadczyć usługi: badawcze, analityczne, doradcze i projektowe oraz wykonywać usługi z zakresu informacji naukowo-technicznej.
Tematyka badawcza Instytutu obejmuje prowadzenie badań naukowych i prac badawczo - rozwojowych dotyczących procesów chemicznych, w szczególności w zakresie:
- syntezy i technologii organicznej,
- żywic fenolowych, akrylowych, epoksydowych, poliwęglanów i innych oraz modyfikowaniu właściwości żywic,
- rozdziału gazów, procesów wodorowych i ciśnieniowych,
- technologii przetwarzania surowców odnawialnych,
- procesów petro- i karbochemicznych,
- katalizy homo- i heterogennej,
- chemii i technologii polimerów i tworzyw sztucznych oraz ich modyfikacji i przetwórstwa,
- środków powierzchniowo-czynnych i chemii gospodarczej,
- środków pomocniczych dla różnych gałęzi przemysłu,
- analizy chemicznej,
- fizykochemii,
- inżynierii chemicznej,
- ochrony środowiska i utylizacji odpadów.
Łukasiewicz - ICSO „Blachownia" współpracuje z organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Współdziała w konsorcjach naukowo-przemysłowych, w sieciach naukowych i platformach technologicznych.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich partnerów przemysłowych oferowane technologie, rozwiązania technologiczne, produkty branżowe i świadczone usługi systematycznie dostosowuje do światowych standardów. Grupa Badawcza Analityka wykonuje analizy zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (Good Laboratory Practice GLP).