Nowi członkowie ministerialnego Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej

Dwoje badaczy związanych z Siecią Badawczą Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” zostało powołanych do ministerialnego Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej!

Nowi członkowie ministerialnego Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka do ministerialnego Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej powołano dr Zofię Hordyjewicz-Baran, która w Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” pełni funkcję Lidera Grupy Badawczej Analityka. Jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Opolskim o specjalizacji Chemia Podstawowa i Stosowana, ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Poczdamskim prowadząc badania naukowe w Instytucie Maxa Plancka w ramach unijnego projektu badawczego Marie Curie Research and Training Network. Posiada rozległą wiedzę z zakresu prowadzenia projektów badawczych oraz komercjalizacji wyników badań. Jest współautorką 8 patentów, 18 zgłoszeń  patentowych i 29 artykułów naukowych, które znalazły miejsce w bazie Journal Citation Reports (indeks h- 11).

Powołanie do zespołu otrzymał również prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski z Wydziału Chemii Stosowanej Uniwersytetu Radomskiego, który od wielu lat ściśle współpracuje z naszym instytutem przy realizacji projektów badawczych, głównie związanych z rozwojem kosmetyków i detergentów, a także jest członkiem Rady Instytutu. Przede wszystkim jednak jest długoletnim wykładowcą akademickim; w swojej karierze pełnił również funkcję dziekana Wydziału Chemii Stosowanej. Współpracuje z takimi jednostkami naukowymi jak Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Research Institute of Daily Chemical Industry w Taiyuan (Chiny). Jest również dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych w firmie kosmetycznej Onlybio.life S.A. Autor 40 patentów (w tym międzynarodowych) oraz ponad 160 artykułów naukowych.

Członkowie zespołu doradczego zajmą się oceną wniosków o przyznanie finansowania na inwestycje związane z działalnością naukową, utrzymanie aparatury naukowo-badawczej lub stanowiska badawczego, unikatowych w skali kraju oraz specjalnej infrastruktury informatycznej, które mają istotne znaczenie dla realizacji polityki naukowej państwa.