Opracowanie biomodyfikatorów do materiałów opartych na skrobi

DZIAŁANIE W RAMACH PROGRAMU LIDER XV
Instytucja wdrażająca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Nazwa programu: Lider XV
Informacje o programie: Program w rozumieniu art. 2 pkt 2 Ustawy o NCBR, którego celem jest wsparcie rozwoju kadry naukowej, a w szczególności przez finansowanie programów adresowanych do młodych naukowców w rozumieniu art. 360 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zmierzających do podnoszenia kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.
Nazwa beneficjenta: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej “Blachownia”
Kierownik projektu: dr Hanna Nosal-Kovalenko
Projekt współfinansowany/finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider XV.
Nr umowy o dofinansowanie: LIDER15/0062/2024
Wartość projektu: 1 796 737,50 zł
Kwota dofinansowania: 1 796 737,50 zł
Okres realizacji: 01.05.2025 – 01.05.2028
Cel projektu:
Celem projektu jest opracowanie nowych biomodyfikatorów do zastosowania w materiałach opartych na skrobi oraz technologii ich wytwarzania. Zastosowanie biomodyfikatorów pozwoli poprawić możliwości przetwórcze i użytkowe materiałów z udziałem skrobi.
Produkty wykonane z biopolimerów ulegających biodegradacji wzbudzają coraz większe zainteresowanie, ale w miarę wzrostu ich popularności, problemy związane z ich słabymi właściwościami mechanicznymi stają się coraz bardziej widoczne. Jednym z głównych ograniczeń stojących na drodze dalszego upowszechnienia materiałów opartych na skrobi są ich parametry techniczne związane z użytkowaniem i przetwórstwem.
W pierwszej fazie prac, zsyntezowane zostaną określone typy biomodyfikatorów modelowych różniące się strukturą chemiczną. Zbadany zostanie ich wpływ na właściwości materiałów opartych na skrobi. Na tej podstawie wytypowane zostaną struktury biomodyfikatorów o największej efektywności.
Dla tych struktur w drugiej fazie prac przeprowadzone zostaną badania nad ustaleniem optymalnych warunków syntezy. Ustalona zostanie również receptura materiału opartego na skrobi z uwzględnieniem składu osnowy polimerowej i optymalnej struktury chemicznej stosowanych biomodyfikatorów tak, aby uzyskać materiał biodegradowalny o dobrych właściwościach przetwórczych i użytkowych przy możliwie dużej zawartości skrobi.
W trzeciej fazie projektu opracowane zostaną założenia projektowe dla produkcji modyfikatora w skali przemysłowej. Ustalona zostanie również końcowa optymalna receptura materiału na bazie skrobi zawierającego dodatek otrzymanego według opracowanej technologii biomodyfikatora/układu modyfikatorów oraz jej aplikacja.
Kontakt
dr Hanna Nosal-Kovalneko
tel.: +48 77 487 35 60
kom.: +48 660 444 542
e-mail: hanna.nosal@icso.lukasiewicz.gov.pl
mgr inż. Magdalena Krowicka
tel.: +48 77 487 31 60
kom.: +48 721 413 712
e-mail: magdalena.krowicka@icso.lukasiewicz.gov.pl